Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin în parteneriat cu Primăria Negotin, Serbia și Asociația de Turism Mehedinți implementează proiectul transfrontalier „Promovarea atracțiilor turistice în zona transfrontalieră Drobeta”.

Proiectul se afla in luna a 11-a de implementare si are ca obiectiv general realizarea unei dezvoltări socio-economice echilibrate şi durabile a regiunii de graniţă România – Republica Serbia, pe baza proiectelor comune transfrontaliere şi a acţiunilor comune ale partenerilor români şi sârbi, iar ca obiectiv specific promovarea unui brand turistic original şi a unui produs turistic durabil, specific zonei transfrontaliere.

Principalele activități ale acestui proiect ating scopul acestuia prin organizarea a trei seminarii și workshopuri tematice și a trei târguri turistice, organizate în Drobeta Turnu-Severin, Negotin și Timișoara. Astfel în data de 08.05.2014, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin a organizat cel de-al treilea seminar si workshop, cu tema „Direcţii în dezvoltarea turismului durabil, prezentarea rezultatelor proiectului şi lansarea produselor promoţionale”, care a fost sustinut la Hotelul “Continental“, sala “Apolodor“, între orele 12:00-15:30.Rezultatul așteptat in urma acestui seminar a contribuit la:

 promovarea proiectului și a turismului transfrontalier;
 expunerea importanței turismului durabil;
 atragerea turiştilor;
 îmbunătățirea calității vieții comunităților locale.

Valoarea totală a proiectului este de 306.220 Euro cu TVA, din care valoarea finanţării nerambursabile este de 260.287 Euro cu TVA.

Gheorghe Ciurel Andreca, Manager de proiect\
Tel: 0372521731, ciurel_ghe@yahoo.co