BARRABARRIPEN – un model interregional de incluziune destinat femeilor rrome, finantat prin POS DRU, Axa Prioritara 6, Domeniul major de interventie 6.2.

Proiectul si-a propus stabilirea unui parteneriat (acord) intre Primaria Municipiului Resita, Primaria Municipiului Drobeta Turnu Severin, Primaria Municipiului Timisoara, Primaria Municipiului Targu–Jiu, Agentia Metropolitana pentru Dezvoltare Durabila Brasov, Universitatea de Vest Timisoara, Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca Caras–Severin, Asociatia Parudimos Timisoara, in scopul crearii de centre destinate incadrarii femeilor rrome pe piata muncii in fiecare oras partener.

Obiectivul acestui parteneriat a fost promovarea unei societati inclusive, care sa faciliteze accesul si integrarea pe piata muncii a femeilor de etnie rroma.

Obiectivele proiectului sunt: egalitatea de sanse si dezvoltarea durabilă.

Durata acordului a fost de 22 de luni, in perioada 02.12.2011-01.10.2013.