Promovarea atractiilor turistice in zona trasnfrontaliera Drobeta, finantat prin Programul IPA de Cooperare Transfrontaliera Romania-Republica Serbia, cu o valoare de  306.220 euro.

Obiectivele proiectului au fost:

1. promovarea prin turism a municipiului Drobeta Turnu Severin;

2. dezvoltarea economica a municipiului Drobeta Turnu Severin prin dezvoltarea sectorului turistic;

3. crearea de noi locuri de munca;

4. cresterea vizibilitatii regiunii transfrontaliere si stimularea activitatii turistice transfrontaliere.

Proiectul a presupus realizarea de seminarii, workshopuri tematice dedicate importantei turismului in municipiul Drobeta Turnu Severin, realizarea de materiale promotionale si distribuirea acestora la evenimentele realizate, precum si organizarea a trei targuri de turism: unul in Drobeta Turnu Severin organizat de Asociatia de Turism Mehedinti, unul in Negotin organizat de Primaria Negotin si ultimul organizat de Primaria Drobeta Turnu Severin in Timisoara.

Perioada de implementare: 12.06.2013-11.06.2014.