Siguranta si securitate sociala prin sisteme de supraveghere video,finantat prin POR, Axa Prioritara 1, Domeniul major de interventie 1.1, cu o valoare de 3.644.925 lei.

Prin proiect s-a urmarit proiectarea, realizarea si implementarea unei metode si a unui sistem capabil sa realizeze supravegherea si monitorizarea zonelor cu risc ridicat de producere a fenomenelor infractionale la nivelul orasului prin achizitia de camere video si amplasarea acestora in 55 locatii si anume: scoli, gradinite, licee, 8 intersectii, primarie si alte locuri publice si realizarea a doua dispecerate: unul la Politia locala si un altul de rezerva.